Kuntavaalien ehdokasasetteluun tuli Länsi-Saimaan alueella vain pieniä muutoksia – katso päivitetyt ehdokaslistat täältä

Ensimmäiset äänet kuntavaaleissa on laskettu. Riitta Ketola

Eva Kottonen

Kuntavaalien ehdokaslistat ovat valmistuneet kesän kuntavaaleihin. Kuntavaalien siirron vuoksi viimeinen ehdokaslistojen jättöpäivä oli 4. toukokuuta. Aiempi määräpäivä oli 9. maaliskuuta.

Ehdokasasettelu vahvistetaan 14. toukokuuta, jolloin myös ehdokasnumerot selviävät.

Länsi-Saimaan alueella ehdokaslistoihin tuli vain vähäisiä muutoksia.

Taipalsaarella uuden ehdokashakemuksen jätti Suomen Kristillisdemokraatit, joiden ehdokkaaksi on asettunut Jaana Arponen.

Lisäksi kristillisdemokraatit ja kokoomus ilmoittivat sopineensa vaaliliiton muodostamisesta Taipalsaarella.

Savitaipaleella puolestaan SDP:n nykyinen kunnanvaltuutettu Jyrki Keränen on kesäkuun kuntavaaleissa mukana vihreiden ehdokkaana.

Länsi-Saimaan alueen kuntavaaliehdokkaat 2021

Lemi

Jussi Stoorin valitsijayhdistys

Jussi Stoor

Kansallinen Kokoomus

Joenperä Jari, Kiljunen Tuomas, Lahtinen Marko, Makkonen Esa, Manninen Anssi, Mielikäinen Juha, Okko Veli-Pekka, Papinniemi Sari, Penttilä Arto, Rings Mervi, Sihvo Tiina, Tuomi Paula

Perussuomalaiset

Helen Ilari, Nisonen Lassi, Talka Seppo, Rajantie Veli Matti

Suomen Keskusta

Holopainen Petteri, Husu-Tuuliainen Tarja, Junnikkala Mika, Karhu Anu, Konttinen Tuula, Kärmeniemi Heli, Laurikainen Ritva, Ovaska Panu, Ovaskainen Jarkko, Punkka Jouni, Rikula Taru, Savolainen Samu, Taipale Henri, Tapanainen Matti, Tölski Jarmo, Värtö Nina

Suomen Kristillisdemokraatit

Olkkonen Eila, Kihlström Liisa

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Alaoutinen Kaisa, Junni Antti, Hirvi Juho, Kahelin Jari, Laitinen Sonja, Kymäläinen Oskari, Värtö Marja

Vihreä liitto

Lehtonen Ritva

Savitaipale

Pro Savitaipale

Jokela Ulla, Kaskenpää Laura, Kekki Tero, Kilpi Liisa, Kosunen Olli, Loisa Antti, Mentula Jaana, Outinen Tauno, Pylkkö Arja, Pylkkö Heikki, Pärnänen Mira, Saramies Jouko, Solehmainen Lea, Tohmo Ilkka

Perussuomalaiset

Enberg Heli, Juuti Janne, Kontunen Jouni, Kylliäinen Juhani, Myyrä Seppo, Niemi Juha, Niiva Vesa, Saimalahti Maija

Suomen Kristillisdemokraatit

Hölsä Maiju, Karhula Jarmo, Kylliäinen Risto, Kyllönen Markku

Kansallinen Kokoomus

Immonen Kari, Kotirinta Ilja, Kotirinta Kari, Paimensaari Merja, Peltonen Jarmo, Pusa Merja

Vihreä liitto

Hömppi-Keränen Anne, Keränen Jyrki

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Alaoutinen Hilke, Kauppi Tuula, Kokkola Susanna, Koskenranta Esa, Martin Jasu, Rikkilä Kari, Salonen Riitta, Vainikka Tiina

Suomen Keskusta

Hölsä Janne (sit.), Jurvanen Jukka, Koskinen Jouko, Kotila Mirka, Kylliäinen Kyösti, Lantta Jari, Liimatainen Juhana, Nikkilä Airi, Nikkilä Rauno, Näkki Harri, Pekkanen Jorma, Valsi Anu, Virtanen Teemu, Vuorinen Jukka, Ässämäki Pekka

Suomenniemi

Suomen Keskusta

Pakarinen Antti, Tarhonen Terttu

Suomen Sosiaalidemokrattinen Puolue

Rusakko Susanna, Tähtinen Tiina

Taipalsaari

Kansallinen Kokoomus

Finska Terttu, Heiskanen Anne, Kukkonen Vesa (sit.), Kähärä Lasse, Peuha Leo, Reponen Esa, Voipio Iikko B. (caaliliitossa kristillisdemokraattien kanssa)

Kristillisdemokraatit

Arponen Jaana (vaaliliitossa kokoomuksen kanssa)

Perussuomalaiset

Heiskanen Juha-Pekka, Karhu Timo

Suomen Keskusta

Ahola Niina, Alve Maiju, Hintsanen Pertti, Jauhiainen Jyrki, Kittilä Erja, Kolhonen Ilpo, Kolhonen Sanna, Kontunen Sanna, Kortelainen Aarne, Kukkonen Tommi (sit.), Kylämies Kimmo, Laine Osmo, Lohi Jorma, Mikkonen Ilpo, Moisio Johannes, Ohtamaa Leea, Pöysti Olli, Rehunen Kirsi, Salmi Leena, Turunen Jarmo

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Haapamäki Turo, Heikkinen Piia, Häkkinen Matti, Parta Heli, Seppäläinen Hanne, Valtonen Jenni, Äyräväinen Taru

Taipalsaari-liike

Hulkkonen Mari, Kuokka Jaana, Lähteenaro Esa, Marttinen Milko, Niiva Heikki, Oikkonen Anu, Taskila Sari, Tiitto Marja, Tirkkonen Jukka

Vihreä liitto

Aaltonen Sari (sit.), Hirvi Maarit (sit), Laine Kirsti

Kommentoi

Palvelut

Ruokapaikka