Taipalsaaren koululaisten yleisurheilukisoissa riitti vauhtia – katso lajien kärkikolmikot täältä!

Länsi-Saimaan Sanomien Tulospörssissä julkaistaan paikallisten urheilukilpailujen tuloksia. Tulokset toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen toimitus@lansisaimaa.fi tai verkkopalvelun Juttuvinkki -lomakkeen kautta (aiheeksi Tulospörssi). Tulosten

Kuvassa kirmaavat kilpaa neljäsluokkalaiset tytöt: Annika Hulkkonen (edessä), Minea Lyijynen, Milma Korppas ja Emmiina Paalanen. (Kuva: Markku Paakkinen)

LSS

Länsi-Saimaan Sanomien Tulospörssissä julkaistaan paikallisten urheilukilpailujen tuloksia. Tulokset toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen toimitus@lansisaimaa.fi tai verkkopalvelun Juttuvinkki -lomakkeen kautta (aiheeksi Tulospörssi).

Tulosten lisäksi viestiin tulee liittää tiedot siitä, missä ja milloin kilpailu on järjestetty. Mukaan voi liittää myös kuvan.

LSS

toimitus@lansisaimaa.fi

Taipalsaaren koulujen yleisurheilukilpailut pidettiin Saimaanharjun urheilukentällä lauantaina 8. syyskuuta. Tuloksissa kunkin lajin kolme parasta.

Tytöt 3. lk

60 m: 1) Joanna Hulkkonen 10,33, 2) Iiris Pakarinen 10,47, 3) Seela Ahola 10,86

800 m: 1) Peppi Karppinen 3.16,15, 2) Emmi Myllynen 3.23,13, 3) Seela Ahola 3.32,06

Kuula: 1) Hannah Venäläinen 4,28, 2) Nella Toijonen 4,14, 3) Alisa Vitikainen 3,71

Pituus: 1) Laura Peltonen 2,63, 2) Emmi Myllynen 2,60, 3) Sini Falkenberg 2,56

Pojat 3. lk

60 m: 1) Elmo Hievanen 9,85, 2) Veeti Lohi 10,63, 3) Jere Backman 10,65

800 m: 1) Elmo Hievanen 2.59,90, 2) Jere Backman 3.21,21, 3) Teemu Käyhty 3.33,83

Kuula: 1) Simon Hämäläinen 5,79, 2) Juhani Tuomaala 5,39, 3) Teemu Käyhty 4,18

Pituus: 1) Elmo Hievanen 3,47, 2) Jere Backman 3,16, 3) Veeti Lohi 3,05

Tytöt 4. lk

60 m: 1) Emmiina Paananen 10,04, 2) Minea Lyijynen 10,74 & Emma Toikkanen 10,74, 4) Saana Sinkko 10,84

800 m: 1) Tilda Hyvärinen 3.14,64, 2) Nella Törmänen 3.24,26, 3) Emma Turunen 3.34,08

Kuula: 1) Emma Toikkanen 5,59, 2) Laura Martikainen 5,32, 3) Nella Törmänen 5,08

Pituus: 1) Emmiina Paananen 3,35, 2) Tilda Hyvärinen & Petra Erjansalo 3,20, 4) Emma Toikkanen 2,83

Pojat 4. lk

60 m: 1) Leevi Hämäläinen 9,99, 2) Niilo Yli-Kankahila 10,01, 3) Veikko Kurri 10,29

800 m: 1) Eino Muhli 3.10,70, 2) Sipi Kasanen 3.18,39, 3) Leevi Hämäläinen 3.19,96

Kuula: 1) Valtteri Ikävalko 5,49, 2) Iiro Hostikka 5,34, 3) Sipi Kasanen 4,70

Pituus: 1) Veikko Kurri 3,52, 2) Niilo Yli-Kankahila 3,25, 3) Topias Thil 3,20

Tytöt 5. lk

60 m: 1) Netta Mouhu 10,16, 2) Pihla Saari 10,21, 3) Reeta Koskimäki 10,24

800 m: 1) Jemina Kittilä 3,14.18, 2) Elsa Holopainen 3.20,48, 3) Pihla Saari 3.31,33

Kuula: 1) Milka Kaijansinkko 6,58, 2) Jemina Kittilä 6,20

Keihäs: 1) Ida Walkendorff 13,04, 2) Taika Kaijansinkko 6,75

Pituus: ) Sanni Niinimäki 3,36, 2) Pihla Saari 3,21, 3) Veera Pakarinen 3,15

Pojat 5. lk

60 m: 1) Matias Jukka 9,95, 2) Ville Uski 10,11, 3) Samu Pulli 10,13

800 m: 1) Erik Kettunen 3.03,70, 2) Atte Ronkainen 3.18,13

Kuula: 1) Atte Ronkainen 6,16, 2) Severi Rautio 5,34, 3) Aatos Markkanen 4,55

Keihäs: 1) Taavi Herranen 13,29, 2) Nivo Lyijynen 12,91, 3) Otto Kontunen 12,49

Pituus: 1) Otto Kontunen 3,00, 2) Atte Ronkainen 2,92, 3) Eemli Leväinen 2,89

Tytöt 6. lk

60 m: 1) Pinja Kiuru 9,63, 2) Nella Tuominen 9,79, 3) Alisa Peurala 9,79

800 m: 1) Julia Falkenberg 3.10,23, 2) Aada Tanhuanpää 3.18,90, 3) Pinja Kiuru 3.23,48

Kuula: 1) Anniina Kittilä 6,72, 2) Eveliina Lapatto 6,04, 3) Anni Könönen 5,60

Keihäs: 1) Milla Suhonen 10,26, 2) Kira Baklanova 8,67

Pituus: 1) Nella Tuominen & Julia Falkenberg 3,70, 3) Alisa Peurala 3,58

Pojat 6. lk

60 m: 1) Topias Vitikainen 8,93, 2) Viljami Ström 9,30, 3) Sasu Hietamies 9,68

800 m: 1) Topias Vitikainen 2.56,17, 2) Viljami Ström 2.58,17, 3) Jaroslav Gusev 3.55,88

Kuula: 1) Arttu Kontunen 7,48, 2) Sasu Hietamies 7,41, 3) Julius Nisonen 6,97

Keihäs: 1) Julius Nisonen 21,37, 2) Arttu Kontunen 20,03, 3) Arttu Nissinen 17,06

Pituus: 1) Viljami Ström 4,11, 2) Topias Vitikainen 3,76, 3) Paavo Virtanen 2,84

Tytöt 7. lk

100 m: 1) Roosa Kauranen 15,28, 2) Anastasia Solovyeva 15,52, 3) Aino Hintikka 16,14

800 m: 1) Anni Myllynen 3,01, 2) Tanja Korhonen 3,03, 3) Emily Rantanen 3,10

Kuula: 1) Nella Kontunen 7,39, 2) Essi Niinimäki 7,14, 3) Venla Ruukki 6,98

Keihäs: 1) Venla Ruukki 15,84

Korkeus: 1) Essi Niinimäki 135, 2) Nella Kontunen 125, 3) Roosa Kauranen 120

Pojat 7. lk

100 m: 1) Eeli Gren 15,68, 2) Miko Kokkonen 15,73, 3) Manu Kekäläinen 15,78

800 m: 1) Joel Koskimäki 3.16, 2) Manu Kekäläinen 3.22, 3) Aatu Haimila 3.22

Kuula: 1) Juho Loisa 10,08, 2) Anssi Karhu 8,00, 3) Valtteri Kettunen 7,52

Keihäs: 1) Tico Tirronen 25,77, 2) Eino-Pekka Ampuja 20,25, 3) Patrik Karppinen 18,48

Korkeus: 1) Nico Mikkola 105

Tytöt 8. lk

100 m: 1) Oona Mouhu 15,42, 2) Nea Sorri 15,78

800 m: 1) Veera Panula 3.10, 2) Jenni Nissinen 3.22, 3) Arabela Honkanen 3.28

Kuula: 1) Inka Tarhonen 8,51, 2) Emma Holopainen 7,77, 3) Enni Maalahti 7,05

Keihäs: 1) Emma Holopainen 20,41, 2) Jenni Nissinen 20,14

Korkeus: 1) Oona Mouhu 125, 2) Arabela Honkanen 120

Pojat 8. lk

100 m: 1) Joonas Forsten 13,92, 2) Emil Laihanen 14,06, 3) Leevi Ellonen 14,38

800 m: 1) Joonas Forsten 2.40, 2) Oskari Roine 2,45, 3) Onni-Matti Hongisto 2,55

Kuula: 1) Teemu Luusua 8,06, 2) Teemu Pesonen 4,96, 3) Joni Innanen 4,94

Keihäs: 1) Rasmus Kukko 27,36, 2) Jesse Valtonen 26,20, 3) Jeremia Kittilä 21,92

Korkeus: 1) Jeremia Kittilä 115, 2) Eetu Ojasti 95

Tytöt 9. lk

100 m: 1) Viivi Taskula 14,99, 2) Anni Ampuja 15,98, 3) Elina Ampuja 15,98

800 m: 1) Ronja Mäkinen 3.07, 2) Elina Ampuja 4.54, 3) Milja Kauranen 4.54

Kuula: 1) Aino Muhli 7,35, 2) Sannu Koskimäki 7,32, 3) Meri Manninen 5,28

Keihäs: 1) Hanna Könönen 18,12, 2) Venla Pesu 12,27

Korkeus: 1) Anni Ampuja 135, 2) Milja Kauranen 125, 3) Elina Ampuja

Pojat 9. lk

100 m: 1) Jussi Pöntelin 13,68, 2) Veeti Pulkkinen 14,28, 3) Eemeli Lyijynen 14,47

800 m: 1) Jussi Pöntelin 4.32, 2) Veeti Henttonen 4.43, 3) Teemu Kuhanen 4.44

Kuula: 1) Tuomas Hämäläinen 10,27, 2) Henri Lensu 8,36, 3) Teemu Sohkanen 8,10

Keihäs: 1) Veeti Pulkkinen 24,18, 2) Jesse Mäkelä 18,20

Korkeus: 1) Veeti Pulkkinen 155, 2) Jesse Mäkelä 150, 3) Tuomas Hämäläinen 140

Sukkulaviestit

Alakoulut: 1) Saimaanharju 1.20,85, 2) Vehkataipale 1.23,18, 3) Kirkonkylä 1.27,36

7. lk: 1) 7A 1.15,38, 2) 7C 1.18,80, 3) 7B 1.19,19

8. lk: 1) 8B 1.15,47, 2) 8C 1.17.08, 3) 8A 1.20,67

9. lk: 1) 9B 1.15,36, 2) 9C 1.18,21, 3) 9A 1.19,08

Kommentoi

Palvelut

Ruokapaikka